Ви переглядаєте стару версію сайту (2006–2014). Перейти до нової версії

Новини: лютий 2010 року

Микола Поліщук: наркотики не можуть коштувати дешево і бути доступними

Микола Поліщук, професор, голова Національної Ради з питань охорони здоров'я населення, екс-міністр охорони здоров'я. Інтерв'ю «Українській правді»

Я завжди уважно слухаю та читаю інтерв'ю з Миколою Азаровим. З ним можна погоджуватися, чи не погоджуватись, але з його вуст все звучить переконливо.

Натомість та позиція, яка пролунала в його інтерв'ю щодо недопущення високих податків на алкоголь та сигарети, мене дійсно занепокоїла.

Не лише як медик, а й як громадянин хочу заявити — наркотики, хоч і легальні, не можуть коштувати дешево і бути доступними. Вони мають бути дорогим «задоволенням».

Партія регіонів проголошує шлях до розбудови європейського рівня життя в Україні. Але всі знають, що в Європі ціни саме на алкоголь та сигарети значно вищі, ніж в Україні, у той час, як ціни на продукти харчування — м'ясо, молоко — співвідносні з нашими.

Микола Азаров каже, що «хто пив горілку, той продовжує пити», а «люди як курили, так і продовжують курити». Але це твердження є поверхневим та помилковим.

Нагадаю, що в Україні алкогольні акцизи суттєво підвищилися з 1 липня 2009 року. За даними Держкомстату смертність від прямо пов'язаних з алкоголем причин — алкогольна хвороба печінки, алкогольна кардіоміопатія, отруєння алкоголем, алкогольний психоз — за друге півріччя 2009 року зменшилася до 7 010 смертей у порівнянні з 10 749 смертями у другому півріччі 2008 року. Тобто на 35%!

Таке зменшення смертності можна пояснити лише тим, що українці в кризовий 2009 стали пити менше. Той факт, що в країні зменшується споживання алкоголю, можуть підтвердити і виробники горілки та пива.

Про те, що в Україні люди почали значно менше курити, говорять і дані чисельних наукових досліджень, узагальнених Всесвітнім Банком і ВООЗ.

З 2006 року, коли вступив в силу закон про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення, а також завдяки регулярному підвищенню акцизу на тютюнові вироби у 2008 та 2009 роках, поширеність щоденного куріння серед дорослого населення країни зменшилась з 37% до 25%. Показники паління серед дітей і підлітків теж падають.

Завдяки цьому в Україні меншає інфарктів. В Києві у 2007 кількість інфарктів міокарду впала на 7,3%, або на 360 випадків. Це, до речі, дало економію бюджету охорони здоров'я на 6,3 мільйони гривень.

Дані опитувань населення дозволяють дійти висновку, що завдяки підвищенню тютюнових акцизів з травня 2009 року біля 700 тисяч людей в Україні припинили палити. Ці люди тепер будуть менше хворіти і не вмруть передчасно, залишивши свої родини без годувальника.

Тож про кого турбується Микола Янович?

Про людей, як йдеться у гаслі Партії регіонів, чи про транснаціональні тютюнові компанії, які збільшують прибутки своїх заокеанських акціонерів за рахунок здоров'я українців?

Щодня українці через свою тютюнову залежність сплачують цигарковій індустрії близько 33 мільйонів гривень. Ці гроші розподіляються між чотирма великими іноземними корпораціями, які контролюють ринок України.

У 2009 році, завдяки збільшенню ставок акцизного збору на алкоголь та тютюн, державний бюджет отримав на 6 мільярдів гривень більше, ніж 2008 року — це на фоні зменшення споживання підакцизних товарів.

Відмовитися від додаткових акцизних надходжень зараз означає відмовитися від державного фінансування багатьох важливих соціальних проектів.

За даними Держкомстату, у 2009 році в Україні померло на 47 720 людей менше, ніж 2008 року. Це означає, що десятки тисяч українців продовжують жити і працювати, робити свій внесок в економічний поступ держави.

Я впевнений, скорочення смертності сталося, насамперед, завдяки заходам по обмеженню споживання алкоголю та тютюну, в тому числі завдяки підвищенню акцизів на ці шкідливі товари.

Податки слід зменшувати для розвитку бізнесу, який сприяє здоров'ю, здоровому способу життя, добробуту людей, збереженню довкілля. А не тих бізнесменів, які заробляють на людських вадах.

Здоров'я — це основна цінність держави. Якщо розвивати шкідливі для здоров'я види бізнесу — збільшувати виробництво тютюну, алкогольних «напоїв», забруднювати довкілля — дуже скоро не буде кому працювати. Тоді точно доведеться завозити в Україну людей з Африки й Азії.

У 2009 році вперше за останні 10 років намітилася тенденція до суттєвого зменшення смертності. Маю надію, що президент і решта політиків зроблять все, щоб її закріпити і посилити.

Джерело: pravda.com.ua

Острозька академія: МОЛОДЬ ОБИРАЄ ТВЕРЕЗІСТЬ!

Острозька академія

Острозька академія

40 студентів Національного університету «Острозька академія» після проходження факультативного курсу з собріології (науки про тверезий та здоровий спосіб життя) прийняли рішення жити тверезо.

В рамках державної програми щодо подолання катастрофічної ситуації зі споживанням алкоголю, нікотину та інших наркотиків дітьми і молоддю в Національному університеті «Острозька академія» з 25 по 29 січня було проведено факультатив з собріології. Студенти мали можливість опанувати основи мистецтва тверезого способу життя.

Поінформований — означає озброєний. Саме тому поінформована прогресивна молодь отримала можливість зробити дійсно свідомий вибір між алкоголізованим та тверезим світоглядами.

Результати цілком закономірні: з 90 молодих людей, які відпрацювали програму курсу, свідомо та з радістю долучилися до тверезого способу життя 45%. Решта — значно змінили своє ставлення до шкідливих звичок.

11 лютого студенти здали есе, реферати, презентації на тверезницьку тематику. Цього ж дня їм були вручені сертифікати, які засвідчили їх вибір та право бути пропагандистами тверезого здорового способу життя.

Острозька академія

Острозька академія

На врученні сертифікатів молодь вітали ініціатори проведення курсу — декан гуманітарного факультету академії В.М. Жуковський, викладач собріології Ф.М. Калінчук, гість з Рівного — координатор депутатської групи «За тверезе життя» та обласного відділення громадського руху «Твереза Україна» депутат Рівнеради Сергій Одарченко, а також гості з США і Німеччини. Іноземці були приємно вражені тим, що в Острозькій академії проводяться такі сертифікатні програми.

Для пропагування і утвердження тверезого способу життя у молодіжному середовищі була утворена студентська координаційна рада.

Фото: Ярослав Мізерний.

Рівненське обласне відділення
громадського руху «Твереза Україна»

Сміла: «ударний вівторок» cобріології

9 лютого в м. Сміла Черкаської області пройшли лекції з основ cобріології.

Сміла. Лекція з собріології

Сміла. Лекція з собріології

На запрошення керівництва та викладачів Смілянського технікуму харчових технологій (СТХТ НУХТ) «Твереза Україна» провела дві лекції для студентів цього навчального закладу. На лекції були присутні також викладачі та працівники технікуму. Керівництво та викладацький склад організували нам теплий та дружній прийом. Особливу подяку висловлюємо Тищенко Світлані Миколаївні, Чужиновій Тетяні Петрівні та всім, хто допоміг провести даний захід.

Лекції проводив спеціаліст із зв'язків з громадськістю ВГР «Твереза Україна» Артем Миколайович Ступаков. Лекція була записана на відео, яке зараз знаходиться в процесі обробки.

Після лекцій ми запропонували всім бажаючим відеолекції з собріології, фільми циклу «Общее дело» а також книги «Про що мовчить реклама? або Алкогольно-тютюновий зашморг».

Відразу після цього ми поспішали на наступну лекцію для соціальних педагогів та молодіжного активу міста, яка відбулася у загальноосвітній школі №11 за сприяння головного спеціаліста відділу сім'ї, молоді та спорту міської ради Сміли Людмили Володимирівни.

Варто відмітити й незрозумілу позицію «Смілянської газети», яку ми запрошували для висвітлення як нашого заходу, так і проблеми алкогольного виродження нації в цілому. Газета, на жаль, не відгукнулась. Прозвучала лише пропозиція заплатити за статтю (як за заказаний матеріал) 900 грн. Мабуть, ні редакцію, ні ту жіночку, з якою ми спілкувалися по телефону, не цікавить майбутнє нашого народу!

Загалом лекції відвідали близько 150 осіб, було розповсюджено 64 диски і 126 книг. 50 книг передано в шкільні бібліотеки міста та в бібліотеку СТХТ НУХТ.

Втомлений, але з почуттям виконаного обов'язку перед українським народом лектор Артем Ступаков повернувся до Києва.

Координатор лекцій в м. Сміла
Гриценко Ігор