Ви переглядаєте стару версію сайту (2006–2014). Перейти до нової версії

Новини: червень 2011 року

Чи правильно ми живемо, або Собріологію — славутчанам!

Нещодавно Славуту (Хмельницька область) відвідав член Всеукраїнської громадської організації «Твереза Україна» Юрій Оробець. Родом він із Івано-Франківщини, проте тривалий час мешкає в Черкасах, де донедавна працював начальником міського управління у справах сім'ї, молоді та спорту. Маючи за плечима величезний досвід громадської роботи, з допомогою циклу лекцій про тверезницький спосіб життя Юрій Григорович намагається достукатись до серця кожної людини. Перебуваючи в нашому місті, він побував у декількох навчальних закладах, зустрічався зі славутчанами у міськрайонному центрі зайнятості.

— Спілкуватися з Вами, Юрію Григоровичу, надзвичайно цікаво, корисно і повчально. За час перебування в ГО «Твереза Україна» Ви відвідали різні куточки країни — що примушує Вас кидати домівку, родину й щоразу вирушати у незнайомі місця?

— Моє призначення — нести співвітчизникам правду про алкоголь, тютюн і наркотики.

— А як ця правда відкрилася особисто Вам?

Юрій Григорович Оробець у Славуті

— Існує наука про тверезість — собріологія. Вона зародилася на початку XX століття у Росії й проіснувала до 30-х років. Навіть в школах читався спеціальний курс. А ще в період 1914-1925 рр. на тамтешній території діяв сухий закон. Прикметно, що він не був нав'язаний зверху, а народжувався в народних низах, коли на сходах села приймалося рішення заборонити у ньому продаж спиртного. На той час без нього обходились 90% жінок, 95% молоді та 43% чоловічого населення. Отож тверезі люди приймали тверезі рішення.

— Коли ж тверезницький рух прийшов в Україну?

— Він розпочався з горбачовських часів, коли було введене обмеження на виготовлення та реалізацію алкогольних виробів. Тоді за короткий проміжок часу (1985-1987 рр.) кількість населення зросла на 1 млн. 200 тис. осіб, а смертність впала на 300 тисяч. Злочинність зменшилась в 2 рази.

— Зате зараз, як бачимо, маємо те, що маємо. Наше суспільство стало настільки алкоголізованим, що, здається, падати нижче вже немає куди. Населення держави лише за рік скоротилося на чверть мільйона українців...

— Цьому є просте пояснення. Ви ж подивіться, рекламна привабливість алкоголю за участю відомих спортсменів та фотомоделей в першу чергу працює на величезні бізнесові прибутки. 20 мільярдів (!) гривень щорічно викидають наші співвітчизники на спиртне плюс купують понад 6 млрд. пачок цигарок. Втрати населення й ґешефти алкогольних та тютюнових королів легко порахувати.

Як і дати відповідь на запитання, чому державні мужі навіть не намагаються спинити споювання та загибель власного народу.

— Маємо ж великий скарб — наших дітей, нашу молодь. Але і тут більше тривог, ніж сподівань...

— Тому найбільше й працюю в школах. Бо всім відома статистика, що українські підлітки серед своїх європейських ровесників починають вживати алкоголь найраніше та споживають його найбільше. Але що міняється від цього знання? Ситуація з кожним роком лише погіршується!

— Які вбачаєте причини цього?

— Ще до 5-річного віку наші діти запрограмовуються на алко— та тютюнову залежність... власними батьками! Так-так, культурно питущі батьки змалечку програмують своїх тверезих дітей. Те, що бачить малеча в домі, стає для неї нормою. Надалі доза зростає. Наркотик, який раз спробував, викликає залежність. Й не забуваймо про доступність: в будь-якому місті чи селі, в будь-яку пору дня і ночі нині можна легко придбати алкогольну отруту.

— Що можна порадити батькам і нашим державним мужам, аби припинити це безумство?

— Найперше батьки не повинні при дітях палити, а тим більше піднімати чарку. В шкільні програми з 1 класу мають бути введені уроки собріології (тверезості), які супроводжуватимуть учнів впродовж усього навчального циклу. Другий аспект: в питаннях щодо заборони продажу спиртного слід суттєво підняти віковий ценз — юнакам продавати алкоголь після 25 років, а жінкам — після 35 (коли народять останню дитину). Тут ми повинні піти далі Америки, де існує 21-літня межа. Держава має захищати молодь, доки та формується фізично, духовно і морально. Задля цього доступ до алкогольної отрути слід кардинально обмежити, як це робиться в Швеції або Норвегії. Там діють спеціалізовані магазини (здебільшого розташовані за межами міста), а спиртне продається після пред'явлення паспорта.

— Юрію Григоровичу, Ви спостерігали за школярами, спілкувались з ними після лекцій. Що найбільше дивує або шокує підлітків?

— Наприклад, те, що краще пити звичайну воду (як це впродовж тривалого часу роблю я), а не «Живчик», лимонад, чай або каву. Чи інформація, що курці живуть на 20 років менше за тих, хто не палить.

— Ніяк не вдається побороти серед молоді цю згубну пристрасть!

— Дивуюсь, як можна не усвідомлювати, що в цигарках нараховується 4 тисячі хімічних сполук, 69 канцерогенних речовин, 300 різноманітних (в тому числі радіоактивних) отрут! Від однієї пачки сигарет курець накопичує в легенях 250 мг смоли. Одна затяжка вкорочує людське життя на 5-7 хвилин. Тож чи варто й надалі курити? Я б радив терміново кинути.

— Зізнайтеся, Юрію Григоровичу, а своїх дітей Вам вдалося вберегти від шкідливих звичок?

— Радію, що син і донька є свідомими прибічниками здорового способу життя. Максимові та Оксані нині по 23 роки, вони — двійнята (ми бачили їх на екранах моніторів: дивовижно красивих. Фізично досконалих. — Авт.). Змалечку вони займалися спортом, танцями. Завдяки своїй наполегливості стали неодноразовими чемпіонами світу з фітнесу.

— Що ж, є чим пишатись батькам! Дякую за таку потрібну читачам «ТП» розмову і за ті Божі справи, яким присвятили життя. Дай, Господи, Вам здоров'я, наснаги і сили, благословення на подальшу подвижницьку працю!

Надруковано у Славутській районній газеті «Трудівник Полісся».

Розмовляла Марія КАРАВАН, член ГО «Твереза Славутчина»

Стяг Естафети Тверезості по Великій Русі прибув у Київ!

Стяг «Естафети Тверезості по Великій Русі», яка стартувала 4 червня 2011 року, прибув у Київ.

Стяг тверезості

Естафета Тверезості по Великій Русі проходить у містах Білорусі, України та Росії. Її стяг і книгу побажань несуть люди, що пропагують здоровий спосіб життя і відмову від шкідливих звичок.

Ми перейняли досвід Росії і Білорусі і згуртувалися, щоб агітувати за тверезість і здоровий спосіб життя у містах України, — повідомляє Ілля Лукінов, учасник естафети у місті Києві. — Ми здійснюємо пробіжки у футболках з тверезою символікою в різних частинах міста з гаслами і розповсюджуємо по ходу руху агітаційні матеріали у вигляді листівок. Ми вже провели 8 пробіжок у різних парках міста, включаючи центральний.

Також, після кожного забігу, ми проводимо майстер-класи з різноманітних видів спорту, щоб ознайомитися-позайматися, розвиватись у різних напрямках.

Наша група прийняла участь у «Тверезій Естафеті по Великій Русі», стяг якої передається з міста у місто в Білорусі, Україні, Росії. Також ми беремо участь у різних спортивних заходах, на яких проводимо агітацію: наприклад у «Пробігу під каштанами», фестивалі «Трипільське коло», де розмовляємо з учасниками і глядачами, агітуємо за здоровий спосіб життя і тверезість.

Ми розробили і підтримуємо сайт zabeg.org.ua, покликаний об'єднати всі міста України, котрі бігають за ЗСЖ. На сайті розміщуємо анонси та звіти про здійснені пробіжки. Він усе ще розвивається.

Ми вважаємо, що агітація повинна бути активною, і готові показувати власним прикладом переваги тверезого здорового способу життя, спілкуватися з людьми, проводити лекції, роздавати агітаційні матеріали. Ми віримо, що скоро бути тверезим стане престижно і все більше людей відмітять свій одяг біло-зеленими смужками тверезості.

Запрошуємо всіх приєднатися до активної агітації! Ми повністю відкриті для будь-якого спілкування та ініціатив, співпраці й дружби.

«ЗДОРОВ'Я ТА ФОРМУВАННЯ ТВЕРЕЗОГО, ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ» у м. Миколаєві Львівської області

21-25 червня 2011 року у м. Миколаєві Львівської області 38 чоловік пройшли курс навчання «ЗДОРОВ'Я ТА ФОРМУВАННЯ ТВЕРЕЗОГО, ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ».

Миколаїв. Курс «ЗДОРОВ'Я ТА ФОРМУВАННЯ ТВЕРЕЗОГО, ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ» у Міському палаці культури

У програму курсу ввійшли теми:

— чоловіча та жіноча психологія;

— кохання: як успішно одружитися, створити здорову українську сім'ю;

— сімейні взаємини: роль жінки та чоловіка в сімейному житті;

— жіноча мудрість — що це?;

— основи СОБРІОЛОГІЇ, науки про тверезу та здорову людину, сім'ю, родину.

Це вже другий тверезницький навчальний захід у Львівській області за останні два місяці: аналогічний курс навчання пройшов у Львові.

За результатами двох заходів (всього 90 слухачів курсу) 70% проявили бажання жити тверезо, а близько 20 чоловік виявило бажання пропагувати тверезий спосіб життя.

На мою думку курси проведено на відмінно, дякуючи ВЕЛИКІЙ заслузі Федора Михайловича Калінчука, який має НЕАБИЯКИЙ викладацький досвід за плечима.

Активіст тверезницького руху у Львівській області Володимир Торчинюк

Оголошення-запрошення: Скачати у файлі *.PDF

Молодіжна кампанія «Я живу по-новому!» у Луганській області

З метою популяризації здорового і активного способу життя серед молоді Луганщини триває Молодіжна кампанія «Я живу по-новому!», яка стартувала у квітні 2011 року. Це форма роботи із старшокласниками та молоддю, мета якої — профілактика вживання психоактивних речовин. Завдання кампанії — реалізація спортивних, культурних, соціальних ініціатив підлітків та молоді, спрямованих на популяризацію активного та тверезого способу життя.

Основна ідея кампанії — використання позитивних образів та цікавої суспільно корисної діяльності, які доводять переваги активного та тверезого способу життя. Висвітлення того, чого може досягти твереза людина, а не залякування наслідками вживання наркотичних речовин.

Кампанія являє собою різні проекти у багатьох містах, поєднані одним девізом та однією ідеєю — «Я живу по-новому!»

Організаторами виступили Управління у справах сім'ї, молоді та спорту Луганської облдержадміністрації, Луганський обласний центр підтримки молодіжних ініціатив і соціальних досліджень.

В рамках кампанії буде реалізовано соціальні, спортивні й культурні проекти молодіжних організацій та ініціативних груп, направлені на формування здорового способу життя, зокрема:

  1. конкурс інтернет-мотиваторів та банерів, який завершиться 30 червня 2011 року;
  2. проект «Я живу по-новому!» (МГО «Сфера», м. Луганськ): твереза вечірка і показові виступи молодих людей, що захоплюються сучасними видами спорту;
  3. проект «Заради сердець і сердечок» (благодійний фонд «Підліток», м. Луганськ): просвіта молодих батьків щодо шкідливості пасивного паління для дітей.

Увагу молоді плануєтся привертати через засоби масової інформації та соціальні мережі за допомогою створення серії повідомлень і висловлювань про переваги активного і здорового способу життя за участю відомих людей Луганської області.

31 травня директор кампанії Олексій Мурашкевич виступив в прямому ефірі Луганського телебачення:

На запитання «Що таке кампанія «Я живу по-новому!»?» її організатори відповідають:

Молодіжна кампанія «Я живу по-новому!»

Це молодіжна кампанія, мета якої показати переваги активного і здорового способу життя.

Ми хочемо показати якомога більше прикладів прогресивних молодих людей, котрі спілкуються, забавляються, займаються улюбленим ділом і при цьому ведуть тверезий спосіб життя!

Ми хочемо, щоб кампанія поєднувала у собі різні молодіжні ініціативи і проекти, присвячені здоровому способу життя, котрі пропонуватимуть самі молоді люди.

Ми хочемо, щоб молодь Луганської області на всю Україну заявила: «Я живу по-новому!» А це означає: з сьогоднішнього дня, з цього моменту прийняти для себе рішення і залишити тютюн, алкоголь і усе те, що шкодить організму і заважає особистісному розвитку!

Ми хочемо, щоб іміджем молоді Луганщини став позитивний настрій та позитивні інтереси і захоплення! Волонтерство, спорт, творчість і багато іншого.

Один з елементів кампанії «Я живу по-новому!»відеоролики, котрі показують позитивний спосіб молодої, привабливої, захопленої чимось людини. Коли глядач отримує початкову інформацію про кампанію, він розуміє, що ці люди ведуть тверезий спосіб життя.

При розповсюдженні роликів про це повідомляється всім. І на виступах перед аудиторією, і в соціальних мережах, і на інших сайтах, де вони розміщені.

Організатори свідомо відмовилися від стандартних «не пий», «не кури» тощо. Тут працює принцип ненав'язливості: «Будь таким, як вони!». А вони — тверезі. Усе побудовано на емоціях, привабливому позитивному взірці та мінімумі інформації. Тобто, побачивши заклик, люди повинні захопитися, самі шукати нас у соціальних мережах.

За інформацією волонтера Благодійного Фонду «Підліток» Олексія Мурашкевича, а також Управління у справах сім'ї, молоді та спорту Луганської обласної державної адміністрації.

Свято Тверезості в Харкові

4 червня 2011 року о 16:00 в м. Харкові (на Каскаді) розпочалося Свято Тверезості.

Організатори свята:

  • Харківська регіональна громадська організація «Союз Боротьби за Народну Тверезість», клуб «Тверезий Харків»;
  • ГО «Центр громадянських ініціатив «Східна зірка»;
  • клуб «Родосвіт»;
  • ГО «Жива Вода».

Мета Свята Тверезості — показати величезну соціальну цінність тверезості як норми життя людини і суспільства. Гармонійною складовою частиною тверезого життя людини, родини і суспільства є тверезі свята з істинними, здоровими, природними веселощами, що повністю виключають штучні «веселощі» через сп'яніння під дією алкоголю та інших наркотиків.

Основною задачею Свята Тверезості було навчання молоді навичкам тверезого, здорового відпочинку і веселощів, а також відновлення народних, національних традицій гулянь без алкогольного одурманювання.

«Хто б що не казав, — повідомляє один з учасників свята — але мені там дуже сподобалося! Шкода, звичайно, що подібні заходи бувають так рідко. У наступному році обов'язково буду присутнім, чого і всім бажаю. Сподіваюся, мені пощастить так само, як вчора, оскільки мені вдалося виграти у лотерею книгу!

Детальний репортаж читайте на сайті «Тверезий Харків».

Харьков. Праздник Трезвости Харьков. Праздник Трезвости
Харьков. Праздник Трезвости Харьков. Праздник Трезвости
Харьков. Праздник Трезвости Харьков. Праздник Трезвости

Фото Андрея Королёва и Олега Борисюка