Ви переглядаєте стару версію сайту (2006–2014). Перейти до нової версії

Новини: грудень 2011 року

Здоровий — значить Тверезий. Бесіда з неповнолітніми правопорушниками

Здоровий — значить Тверезий. Бесіда з неповнолітніми правопорушниками

23 грудня 2011 року в корпусі для утримання неповнолітніх слідчого ізолятора м. Сімферополь активістами Всеукраїнської Громадської Організації «Твереза Україна» Владиславом Босовим і Сергієм Козулею було проведено лекцію «Здоровий — значить Тверезий». Хлопці з цікавістю слухали вміло піднесену інформацію про алкоголь та інші наркотики, яку їм раніше ніхто не розповідав.

Цей захід є реалізацією ідей, озвучених в ході круглого столу «Твереза молодь — запорука стабільного майбутнього України» (16 листопада 2011 р., Сімферополь). Зокрема, учасники круглого столу тоді відзначили, що одним з найважливіших напрямків діяльності у вирішенні проблеми рецидивної злочинності серед неповнолітніх є формування тверезого способу життя у молодіжному середовищі.

Оскільки неповнолітні затримані також є членами нашого суспільства, але в силу відомих причин від нього дистанційовані, вони не менше інших потребують інформації, що сприяє формуванню тверезого, здорового світогляду.

Як повідомила штатний психолог Сімферопольського слідчого ізолятора А.С. Лєнькова, за 2 роки роботи її підопічні ще ні разу не сприймали лекторів так доброзичливо. Тверезі лекції вигідно відрізняються від подібних зустрічей, що проводяться представниками інших організацій.

ВГР «Твереза Україна» та Управління Державної Пенетенціарної служби в АР Крим і місті Севастополі мають намір продовжити співпрацю і протягом 2012 року провести новий цикл лекцій, спрямованих на пропаганду тверезого, здорового способу життя як серед затриманих СІЗО м. Сімферополя, так і серед умовно засуджених Сімферополя і Севастополя.

Сергій Козуля, координатор ВГР «Твереза Україна» в АР Крим

Звернення Сергія Одарича та Андрія Садового

Спільне звернення
міських голів Черкас Сергія Одарича та Львова Андрія Садового
щодо ситуації із продажем алкоголю та тютюну

Звернення Сергія Одарича та Андрія Садового

Ми, міські голови Черкас та Львова, звертаємося до своїх колег — мерів українських міст — з проханням не стояти осторонь проблеми, пов'язаної з продажем спиртних, слабоалкогольних «напоїв» у нічний час, «підпільною» реалізацією цих товарів підліткам та дітям; продажем алкогольних «напоїв» у малих архітектурних формах та інше. Ми звертаємося до вас з пропозицією ухвалити рішення про обмеження продажу алкогольних та тютюнових виробів у своїх містах.

Таким чином ми не лише зробимо реальні кроки до оздоровлення української нації, але й покращимо комфорт проживання у наших з вами містах та знизимо рівень злочинності.

Ми вже маємо досвід ухвалення подібних рішень. Наші міста одні з перших в Україні зробили реальні кроки по боротьбі з вживанням алкоголю та тютюну. У Львові та Черкасах обмежили продаж алкогольної продукції у нічний час. Більше того, Львівська міська рада виступила з ініціативою заборонити продавати спиртне в малих архітектурних формах. Також Львів пропонує заборонити рекламу алкоголю.

Такі кроки дають суттєві результати. Як приклад, у Черкасах протягом двох місяців з моменту ухвалення рішення про заборону продажу алкоголю в нічний час на 30% зменшився рівень злочинності, оперативна служба мерії не зафіксувала жодної скарги на порушення тиші у нічний час, за даними правоохоронних органів значно зменшилася кількість хуліганств, п'яних дебошів тощо. У Львові заборона продажу алкоголю вночі діє вже більше року. Як підтверджують соціологічні дослідження, більше 80% мешканців Львова вважають, що у Львові потрібно залишити в силі заборону продажу алкоголю у нічний час.

Ми звертаємося до вас з пропозицією об'єднатися довкола розв'язання цієї проблеми. Переконані, що проблему продажу алкоголю та тютюну варто розв'язувати на державному рівні. Зокрема необхідно ініціювати внесення змін до деяких законів України:

Ми звертаємося до колег з проханням ініціювати через міські ради відповідні звернення до Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів України.

Не залишайтеся осторонь проблеми, яка «з'їдає» Україну із середини.

Львівський міський голова Андрій Садовий

Черкаський міський голова Сергій Одарич

Скачати у файлі *.DOC

У Львові заборонили продаж алкоголю

15 грудня 2011 року на сесії Львівської міської ради прийнято ухвалу «Про обмеження роздрібної торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями, пивом (окрім безалкогольного) на території м. Львова».

Як зазначила директор департаменту економічної політики Ірина Кулинич, підставою такого проекту ухвали стали численні звернення громадських організацій, церков, освітянських установ:

«Про обмеження роздрібної торгівлі алкоголем та слабоалкогольними «напоями» на території міста Львова були звернення від релігійних, громадських організацій, освітніх установ, правоохоронних органів. Таких поступило 117 звернень. Це і від Львівської єпархії УГКЦ, Львівської єпархії УПЦ. Враховуючи звернення університетів Львівської політехніки та університету імені Івана Франка, від загальноосвітніх установ, від установ охорони здоров'я, також враховуючи обстеження в 159 місцях продажу алкоголю в нічний час, 88 — МАФів, а це — 64%, пропонується обмежити продаж алкоголю та слабоалкогольних «напоїв». Також беручи до уваги статистику, яка є у Львові, а це — 300 злочинів скоєно у стані алкогольного сп'яніння, що на 50% більше, ніж у минулому році, 159 злочинів скоєно неповнолітніми; беручи до уваги, що алкоголем отруїлося 33 людини, 40% школярів вживають алкогольні «напої» з 10 років».

Прийняття цієї ухвали зробить ще один крок для збереження здоров'я народу від спокуси вживання алкоголю.

На сесії Львівської міської ради міський голова Львова Андрій Садовий повідомив, що розмовляв із головою Антимонопольного комітету України щодо ухвали про заборону продажу алкоголю та слабоалкогольних «напоїв» у МАФах, яку розглядали у сесійній залі міської ради Львова:

«Я мав телефонну розмову із головою антимонопольного комітету і він хоче вивчити цю ухвалу, яку ми сьогодні розглядаємо, щоб вона стала потім базовою для всіх українських міст. Щоб ми почали зі Львова і пішли по всій України і мали можливість вберегти своє здоров'я».

Як зазначив того ж дня міський голова Андрій Садовий, прийняття цієї ухвали зробить громаду сильнішою:

«Головне — це початок, важливо прийняти сьогодні цю ухвалу. Наступний крок — провести серйозну роботу з магазинами, супермаркетами, які одночасно продають і алкоголь, і продукти харчування. Ця пропозиція буде проговорюватися. У інших країнах такі заборони є і вони дають позитивний результат.

Це дуже складне питання. Буде великий опір, спротив. Але громада стане сильнішою».

За матеріалами офіційного порталу Львівської міської ради

Заборона алкоголю й тютюну у львівських МАФах — черговий виток алкогольного лобізму

Проблема розташування торгових підприємств малих архітектурних форм (далі — МАФів) біля навчальних закладів, медичних установ та інших громадських місцях Львова уже тривалий час непокоїть городян. Біля шкіл, де розташовані МАФи, звичним явищем є підлітки з пляшкою пива чи т. зв. «енергетика» й цигаркою в руках. Поблизу вузів ситуація ще складніша: якщо школярі неповнолітні, і їх (або їхніх батьків) можна притягнути до адміністративної відповідальності, то студенти, своєю абсолютною більшістю — повнолітні. Тому перешкодити їм вживати алкоголь чи палити цигарки можна тільки у громадських місцях. Зрештою, шкода, яка наноситься вживанням алкоголю й тютюну величезна як для студентів, так і для учнів.

9 грудня 2011 року між 15 та 17 годинами у Львівській Міській Раді відбулося громадське слухання щодо заборони продажу алкогольних, слабоалкогольних та тютюнових виробів у МАФах. Обговорення проблеми було викликано багаторазовими скаргами небайдужих громадян про факти порушення чинного законодавства у сфері обігу алкогольних і тютюнових речовин: ректорату Львівської політехніки, університету ім.І. Франка, а також директорами десятків шкіл та інших навчальних закладів біля яких розташовані МАФи з вільним продажем алкоголю.

Кількість присутніх — близько 200 чоловік, від самого початку була розділена на дві частини: перша — це прихильники заборони, і друга — підприємці, представники великих та малих торгових підприємств.

Головний аргумент щодо заборони продажу алкоголю у МАФах був висунутий активістами низки громадських організацій, викладачами, вчителями шкіл, членами батьківських комітетів, працівниками інфекційних диспансерів, а також різних духовних громад. Він полягав у тому, що діти, підлітки й молодь є основними споживачами алкогольних речовин. А повсюдна легка доступність спиртних розчинів — через МАФи, літні майданчики тощо, тільки ускладнює ситуацію. У свою чергу, підростаюче покоління деградує інтелектуально, духовно та фізично.

Натомість власники підприємств наводили діаметрально протилежні переконання. Перш за все, багато хто із них прийшли на засідання з дітьми (складається враження, що Міська Рада — це дитячий садок), щоб викликати жалість та співчуття у присутніх. Виступаючі власники МАФів переконували у недопустимості вилучення з продажу алкоголю, через те, що надалі такий бізнес не приноситиме прибутків, а отже, горе-підприємців позбавляють «шматка хліба». Натомість держава не дає інших, більш прибуткових альтернатив. Представники іншої групи підприємців навіть виказували думку про навмисне руйнування державними органами влади малого та середнього бізнесу.

Насправді, в Україні є багато прибуткових сфер діяльності, у тому числі й корисної для суспільства. Невже, на думку власників алкогольного бізнесу, меркантильний інтерес декількох сотень людей може важити більше, аніж здоров'я та життя сотень тисяч?

Багато власників МАФів вважали, що взяті ними кредити на модернізацію торгових приміщень, а також розвиток бізнесу не зможуть бути виплачені через безприбутковість підприємств при вилученні з продажу алкоголю та тютюну. Інші наголошували на тому, що, буцімто, через відсутність заробітку, або від'їзд чоловіка (чи дружини) за кордон «розпадаються сім'ї», а в дітей не буде майбутнього.

Історична довідка:

Подібна колізія відбувалася в Галичині у ХІХ — на поч. ХХ ст. Євреї-шинкарі подавали численні скарги до місцевих органів влади на місцеві громади, які шляхом плебісцитів та вічей забороняли корчми та шинки на своїх територіях. Головним аргументом власників гуралень, була, нібито, відсутність іншого заробітку окрім виготовлення та продажу алкогольних речовин.

Євреї-шинкарі, так само як і теперішні власники алкогольного бізнесу боялися втратити свої заклади, оскільки нічого іншого окрім споювати населення не вміли робити.

Слухання не обійшлися без бруду. Для дискредитації великих підприємств в очах публіки, присутнім був показаний відеоролик з прихованої камери. У ньому, начебто, неповнолітній юнак перед 22 годиною купував алкогольні вироби у декількох львівських супермаркетах. Насправді, дається в знаки позиція власників МАФів, котрі й зняли цей ролик. Із нез'ясованих причин присутнім не показали десятки подібних відео з покупкою алкоголю в кіосках, чи малих магазинах навіть у нічний час.

Вражає байдужість та невігластво до проблеми доступності алкоголю через МАФи та великі магазини з боку окремих представників церкви. Виступаючий священик висунув тезу, ніби то алкоголь «сам по собі» — це не зло, а от вживання алкоголю — це гріх.

Ще один молодий чоловік, котрий назвав себе «батьком двох дітей» наголосив, що ні йому, ані його дружині й дітям ніхто, цитую, — «не заливає алкоголь у горлянку». Тому вилучати легальні наркотики з МАФів немає потреби, мовляв — це вибір кожного.

Важлива думка була виказана представником ГО «Цунамі», котрий запропонував перенести продаж алкоголю, слабоалкогольних та тютюнових виробів у спеціалізовані магазини, з регламентованим графіком роботи.

На загал, слухання відбувалися у «колгоспній» атмосфері. У лівому крилі зали засідань, де напевне було найбільше власників МАФів, часто лунали непристойні вигуки, тупотіння ногами під столом, стукотіння руками та інші елементи обструкції. Культура відкритих обговорень десятків людей на примітивному рівні, тому залишається побажати кращого.

Наприкінці засідання головуючий запропонував присутнім попередньо проголосувати для підрахунку «за» і «проти» заборони. 25 осіб підняли руки за заборону алкоголю у МАФах, усі решта — проти. Утрималося тільки декілька представників міліції та діти.

15 грудня відбудеться засідання чергової сесії Міської Ради, на якому планується остаточно вирішити питання заборони (або не заборони), продажу алкоголю та тютюну у львівських МАФах.

Нагадаємо, що в Україні прибуток від алкогольного бізнесу становить від 100 (роздрібний) до 150% (гуртовий), натомість у європейських країнах тільки 20%. Тобто в Україні це одна із найвигідніших «сфер діяльності», наслідками чого є деградація та люмпенізація прийдешнього покоління й молоді. Наприклад, у Європі також є МАФи, але займатися алкогольним бізнесом там невигідно; в Україні пляшка пива коштує дешевше за пляшку води! За підрахунками експертів ВООЗ економічні втрати від споживання алкоголю й тютюну для суспільства становлять 2-5% ВВП. У випадку України це близько 3-8 млрд. гривень (на 2011 р.).

Звернення автора

Шановний читачу!

Якщо Ви читаєте ці рядки — Ви уже не байдужий до проблеми викликаної доступністю алкоголю не лише у Львові, а в Україні загалом!

Поставте собі, будь-ласка, декілька запитань: яким буде наступне покоління, коли українські діти починають вживати алкоголь і тютюн від 10 років? Чи зможуть наші наступники народити нормальних, здорових дітей? Що побачать європейці, котрі приїдуть до Львова на Євро-2012: на кожному кроці дешевий алкоголь та тютюн, а також... тисячі спитих молодих українців?!

Усе в наших руках! Маленький крок кожного з нас стане загальнонаціональним досягненням! Тільки разом, усвідомленими кроками ми можемо звільнитися від алкогольно-тютюнового рабства!

Ярослав Стасів, історик, педагог, учасник всеукраїнського руху «Твереза Україна».

Фінал конкурсу «Здорова реклама»

Фінал конкурсу «Здорова реклама»

1 грудня 2011 року ВГР «Твереза Україна» спільно з КДМУ ім. С.І. Георгієвського провела фінал Сімферопольського міського конкурсу студентських робіт «Здорова Реклама».

Мета конкурсу — вкотре звернути увагу молоді на негативні наслідки вживання алкоголю, тютюну та інших наркотиків, а також на позитивні моменти тверезого здорового способу життя.

«Оскільки ви всі — майбутні лікарі, ви повинні пропагувати здоровий спосіб життя, — вітав фіналістів Євген Сергійович Крутиков, проректор з виховної роботи університету. — Але, в першу чергу, ви самі повинні перейнятися цією ідеєю, вирішити це запитання для себе. Лише тоді ви зможете адекватно допомогти іншим людям».

Після доповідей фіналістів про свої роботи було багато запитань із залу. Члени журі порадилися і вирішили перше місце віддати роботі «Медики за здоров'я», друге — «Смерть ближче з кожним уколом», а третє — позитивній рекламі гостя з НАПКСу «ЗдОрово жити здорОво».

Перше місце — робота «Медики за здоров'я»

Фінал конкурсу «Здорова реклама»

Авторське обґрунтування роботи

Ця реклама являє собою варіацію на тему «трьох мавп» (яп. сандзару), що символізують буддистську ідею недіяння зла, відчуженості від неістинного. «Якщо я не бачу зла, не чую про зло і нічого не кажу про нього, то я захищений від нього» — саме ця мудрість, що пройшла через багато століть, говорить нам про те, що знають всі люди, пов'язані з медициною — хворобу легше попередити.

Кольорова гама лаконічна, як і самі ідеї, котрі ми намагаємося донести. Ми не хочемо, щоб наше суспільство, зокрема діти, бачили рекламу алкоголю, вважали за норму прокурене повітря, знаходили шприци на дитячих майданчиках. Саме тому необхідно дотримуватися «асептичних» правила щодо цих згубних пристрастей.

Фотографію, виконану на одній з кафедр нашого університету, оброблено в стилі соціального колажу — спрощені форми і яскраві акценти дозволяють залучити увагу стороннього спостерігача. Чорний фон нагадує про серйозність даної проблеми, а червоний шрифт виділяє гасла і змушує суспільство замислитися над небезпекою, що криється в алкоголі, тютюні і наркотиках. На фотографії молодь бачить таких же молодих людей свого віку, нове покоління майбутніх лікарів, котрі не намагаються «читати їм моралі», а прямо й відкрито виступають проти нездорового способу життя.

Автор: Кутькіна С.М.

613-л група, 1 медичний факультет.

Номінація: антиреклама наркотиків, тютюну, алкоголю.

Друге місце — робота «Смерть ближче з кожним уколом»

Фінал конкурсу «Здорова реклама»

Авторське обґрунтування роботи

XXI століття... Час грандіозних досягнень і жахливих катастроф, час, коли почуття уходять на другий план, а світом керує холодний розрахунок. Це час, коли ніхто не впевнений у завтрашньому дні, а страшні пророкування майбутнього здаються все більш правдоподібними. З кожною миттю кільце небезпеки тісніше стискається навколо людини. Соціальне й економічне неблагополуччя залишають глибокий відбиток у свідомості молодого покоління. Одні намагаються боротися з проблемами, які ставить перед молоддю сучасне життя, інші ж без опору йдуть більш, як їм здається, легким шляхом, який частіше всього приводить людей до прірви. Цей шлях має реальну назву — наркоманія!

В останні роки швидкий приріст поширеності вживання наркотичних засобів стає все більш серйозною загрозою здоров'ю населення країни. В першу чергу наркотики впливають на психіку, це призводить до духовної деградації і повного фізичного виснаження організму. Наркоман — раб наркотику; заради нього він піде на будь-яку підлість і злочин, що рано чи пізно призведе його до смерті.

Саме ці ідеї ми хотіли відобразити у нашій роботі. Ми нагадуємо, що смерть стоїть за спиною людини з моменту вжиття першої дози. Ми зобразили смерть не божевільною бабцею, що танцює від радості на ще одній загубленій душі, а засмученим мудрецем, котрий втомлено тримає свою страшну зброю — косу. Складається враження, що він не бажає вбивати молоді недосвідчені душі, які ще не розкрилися, але вже зів'ялі. У лівій руці смерть стискає квітку маку, символ солодкого заспокоєння. Походження маку пов'язується в міфах і фольклорі з кров'ю вбитої людини. У християнській літературі поширено уявлення, що маки ростуть на крові розп'ятого на хресті Христа. Саме тому мак вважають квіткою смерті. Шприц, який сприймається нами як повідомлення про погіршення здоров'я, на нашій картині символізує розплату за допущені помилки.

Робота студентів II медичного факультету, II курсу 213 групи Скреминського А.С. і Козьменко Д.В.

Третє місце — робота «Здорово жити здорово»

Фінал конкурсу «Здорова реклама»

Авторське обґрунтування роботи

На фотографії зображено спортивного вигляду молоду людину, що фотографує гірний пейзаж. Небо символізує свободу, гори — силу і надійність, а яскраве сонячне світло — безхмарне майбутнє здорової людини.

На місці цієї людини може бути будь-яка, тому риси обличчя не виділено. Гасло «ЗдOрово жити здорOво» повинне змусити людину зрозуміти переваги здорового способу життя. Людина від природи народжена вільною від шкідливих звичок і хвороб, з внутрішньою силою для великих досягнень у житті. І її задача — зберегти цю свободу.

Козіцин Денис Андрійович,

Національна Академія Природоохоронного і Курортного Будівництва, Архітектурно-будівельний факультет. Другий курс.

Нагородження переможців

Всі учасники фіналу конкурсу «Здорова реклама» отримали в подарунок тверезі чашки з написом «Тверезість — сестра таланту», а учасників, які посіли перше, друге і третє місця, окрім чашок нагороджено флешками обсягом 8, 4 і 2 Гб відповідно (щоб записувати на них свої нові шедеври).

Хочеться подякувати аудиторії, — звернувся в заключній частині фіналу до залу член журі, психіатр Антон Володимирович Єжов. — Досить жорстка аудиторія, діалог з авторами цікавий вийшов. Було б ще добре, щоб ця жорсткість на наступний рік в який-небудь креатив перетворилася. І ви змогли б взяти участь у процесі як творці, а не як критики. А на рахунок тематики — я радий, що такий конкурс проведено. Як психіатр, можу сказати, що в алкоголю і тютюну є всі ознаки наркотику, крім однієї: вони відсутні у списку наркотичних речовин. А так — це ті ж наркотики, з тими ж механізмами дії, що викликають такі ж прояви фізичної і психічної залежності, як той же, наприклад, героїн».

«Наркоманія — це погано, — констатував координатор ВГР «Твереза Україна» у м. Севастополі Владислав Олександрович Босов. — Але з чого починається будь-яка наркоманія? З тютюну та алкоголю. Жоден наркоман не починав відразу з голки. Не буває такого, щоб жила людина тверезо, а потім подумала: дай-но я вколюся. Все починається поступово, з алкоголю. І алкоголіками теж відразу не стають. Ніхто не заливає в себе перший раз цілу пляшку. Починають потрошки. Або з пива. Тому ми повинні відмовитися від алкоголю повністю і категорично».

«Як вже було сказано, — продовжив координатор ВГР «Твереза Україна» в АР Крим Сергій Валерійович Козуля, — наркотик — це речовина, яка не є необхідною для нашого організму, але викликає залежність. І якщо ви, медики, відкриєте міжнародну класифікацію хвороб десятого перегляду, ви побачите, як легальні алкоголь і тютюн мирно співіснують з забороненими героїном і коноплею в розділі «психічні і поведінкові розлади, пов'язані з прийомом психоактивних речовин».

Сьогодні — міжнародний день боротьби зі СНІДом. І ми знаємо, що ін'єкційні наркотики — основний спосіб розповсюдження ВІЛ. Але ми не можемо замовчувати про проблеми так званих «легких наркотиків». Чому? По-перше, «легкі» наркотики протоптують шлях до «важких». Людина розпочинає з самокрутки — закінчує голкою. Крім того, під не-ін'єкційними наркотиками, до яких ми, цілком адекватно, можемо віднести алкоголь, людина здатна здійснювати неадекватні вчинки, про які потім все своє життя шкодуватиме. Від неадекватної сексуальної поведінки до злочину. І не завжди наслідки цих вчинків можна буде змінити.

Ми повинні пам'ятати про це. І якщо ми заборонимо, хоча б собі, вживання усіх цих наркотиків, ми покращимо і своє життя, і життя суспільства: знизимо захворюваність, в тому числі й СНІДом, збільшимо тривалість життя, знизимо злочинність.

Залежність. На заході зараз дуже модно говорити про так звану «контрольовану» залежність. Доки залежність не заважає людині виконувати її професійні обов'язки — все в порядку. Компанія збитку не несе. Але справа в тому, що будь-яка залежність забирає у людини шматок особистості, на місці якого залишається порожнеча і бажання заповнити її чимось — ковтком чи уколом чергового яду.

Тому давайте будемо здоровими!»

P.S. Незважаючи на те, що «позитивна» робота посіла лише третє місце, організатори конкурсу наголошують, що позитивні образи мають неабиякий потенціал привабливості. Саме їх варто використовувати, щоб досягнути поставленої мети — переконати молоду людину, поставлену перед вибором між тверезістю та традиційним для суспільства «культурним» отруєнням алкоголем чи тютюном обрати саме тверезий спосіб життя.

Чекатимемо на Ваші нові роботи наступного року!

Фінал конкурсу «Здорова реклама» Фінал конкурсу «Здорова реклама»
Фінал конкурсу «Здорова реклама» Фінал конкурсу «Здорова реклама»

Фото Тетяни Козуля.

Підготували Сергій Козуля, Олександр Почекета.